Blog

Sloboda-hranice vo výchove?

V rôznych článkoch a publikáciách o výchove sa objavujú informácie o takzvaných hraniciach, ktoré je potrebné deťom nastaviť a následne kontrolovať, aby ich dieťa dôsledne dodržiavalo. Čo sú však pomyselné mantinely výchovy? Kedy a ako ich nastaviť? Ako reagovať na prekročenie stanovených hraníc?

Niektorí rodičia môžu vnímať pojem „hranice“ ako negatívny nástroj zákazov a príkazov. Mnoho ľudí ich spája iba s trestom, príkazmi, podmieňovaním a karhaním. Odborníci však upozorňujú, že dieťa potrebuje mať veľmi jasný signál, čo od neho dospelí požadujú.

Ak vo Vás dieťa číta osobnosť, dokáže lepšie odhadnúť, čo je dobré a čo je zlé a nemá stále potrebu skúšať Vaše hranice.

Ako je to teda s nastavovaním hraníc vo výchove? Sú naozaj také dôležité a potrebné? Kedy je dobré s nimi začať?

Odpovede na otázky a omnoho viac sa dozviete 6. apríla 2017 na interaktívnej prednáške z cyklu Rodičovské večery v Modre.

Sprevádzať témou bude: Mgr Jana Eliášová psychologička, psychoterapeutka

 

 

Zuzana Valábková
V rôznych článkoch a publikáciách o výchove sa objavujú informácie o takzvaných hraniciach, ktoré je potrebné deťom nastaviť a následne kontrolovať, aby ich dieťa dôsledne dodržiavalo. Čo sú však pomyselné mantinely výchovy? Kedy a ako ...