Blog

Víťazný boj

Kto sa stavia na špičky, nestojí pevne, kto ustrnie v polkroku, prestane kráčať, kto sa zahľadí len do seba, prestane byť jasnozrivý.

Lao-C´

Stará bájka hovorí o levovi a horskej koze. Vysmädnuté zvieratá prišli raz k studni – a začali sa hádať, kto sa prvý napije. Hádka sa vyostrila až tak, že obe zvieratá sa rozhodli radšej zomrieť, ako by sa mali vzdať prvenstva. Pretože ani jeden nechcel ustúpiť a tvrdohlavo stál za svojim, ich hnev sa zmenil na záchvat zúrivosti a vyvrcholil bojom. Práve v tej chvíli ich však niečo vyrušilo. Na oblohe nad nimi krúžil kŕdeľ hladných supov, ktoré už nedočkavo čakali na to, ktoré porazené zviera padne na zem ako prvé. To čo videli, im úplne stačilo, aby spor rýchlo ukončili.

Pustiť sa z niekým do hádky býva veľmi jednoduché. Niekedy stačí len jedno „správne“ slovo a „oheň je na streche“. Oveľa ťažšie je však hádku zastaviť a spor vyriešiť. Niekedy sú skutočne objektívne príčiny, ale mnoho krát nám bráni v urovnaní sporu len obyčajná tvrdohlavosť a neochota pristúpiť na dohodu. 

Želám Vám, aby ste dokázali robiť dobré rozhodnutia a aby ste nerozvážnym konaním nedali príležitosť tým, ktorí čakajú na váš pád. Želám Vám múdre dohody a silu vôle víťaziť nad najväčším životným nepriateľom ktorým je prchkosť a hnev.

Zuzana Valábková
Kto sa stavia na špičky, nestojí pevne, kto ustrnie v polkroku, prestane kráčať, kto sa zahľadí len do seba, prestane byť jasnozrivý. Lao-C´ Stará bájka hovorí o levovi a horskej koze. ...